O parabenach, a raczej o ich braku często wspomina się w reklamach – szczególnie tych, które promują kosmetyki. W ostatnim czasie ten enigmatyczny składnik budzi wiele kontrowersji. Zastanawiasz się, czym są parabeny? Co to oznacza, że preparaty są od nich wolne i czy warto się na nie zdecydować? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Parabeny – co to jest?

Parabeny to związki powszechnie wykorzystywane w produkcji kosmetyków, leków, a nawet żywności. Są substancjami chemicznymi, które pełnią funkcję konserwantów i chronią produkty przed drobnoustrojami oraz pleśnią. Ich zastosowanie pozwala znacznie wydłużyć świeżość produktu i nie wpływa na jego specjalistyczne właściwości. Choć powszechnie wykorzystuje się je już od połowy ubiegłego wieku, od lat 90. cieszą się złą sławą. Czy należy unikać parabenów? Co to oznacza, że preparat jest od nich wolny? 

Czy parabeny są szkodliwe?

Odkąd wokół stosowania parabenów pojawiło się wiele wątpliwości, związki te stały się przedmiotem wielu badań. Obecnie są one niezwykle dokładnie przebadaną grupą konserwantów. Nie oznacza to jednak, że są absolutnie bezpieczne. Pod jakim kątem przebadano parabeny i co to wniosło do wiedzy o ich właściwościach? Wykazano, że nie mają one właściwości rakotwórczych i są niemal nietoksyczne. Zdarzają się jednak przypadki, w których parabeny mogą stać się przyczyną alergii. Preparatami, które najczęściej powodują uczulenia, są kosmetyki do twarzy i kremy. Stosowanie parabenów może podrażniać spojówki. W przypadku preparatów z dodatkiem parabenu metylu warto również uważać ze słońcem, gdyż tego typu środki mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień. 

Jakie kosmetyki – z parabenami czy bez?

Czy należy unikać parabenów i co to zmienia w codziennej pielęgnacji? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jaka substancja została wykorzystana w kosmetyku. Zgodnie z wynikami badań etyloparaben i metyloparabensą nieszkodliwe. Bezpieczeństwo związków nie jest oczywiste w przypadku butyloparabenu i propyloparabenu, dlatego ich zawartość w preparacie nie powinna przekraczać 0,19%. Kosmetyki bez parabenów to przede wszystkim kosmetyki mineralne, środki dedykowane alergikom i kosmetyki ekologiczne i dermokosmetyki. 

Jeśli chcesz spróbować preparatów bez parabenów, polecamy między innymi kosmetyki z linii Benexere. Składem pozbawionym kontrowersyjnych komponentów charakteryzuje się np. peeling enzymatyczny, mleczko oczyszczające i tonik równoważący. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne podobne technologie, aby nasz serwis lepiej spełniał Twoje oczekiwania. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.